Image Alt

Madalı Keçi Çiftliği

Madalı Blog

Öncelikle neden Madalı Haydari?
Her şeyden önce sofranıza koyabileceğiniz pratik ve lezzetli bir tarif olduğunu asla esirgememiz gerekiyor. Kullanılan malzemelerse her evde sıklıkla bulunan malzemeler olduğundan fazla bir masraf çıkartmayacak kadar güzel 🙂 Biz içindeki tüm süt ürünlerini Madalı ürünlerini kullanarak yaptık ve ondan adına da Madalı Haydari dedik. Hani o restaurantlarda yenilen Haydari’nin tadı bir başkadır ya artık sizinki de bir o kadar benzersiz ve tadını damağınızda bırakır şekilde olacak !
Bu kadar konuştuk yeter, sabırsızlık da artıyor biliyorum. Hadi gelin tarifimize birlikte bakalım.

Madalı Haydari

Hazırlık Süresi: 10 dakika
Toplam Süre: 10 dakika

Malzemeler

  • 300 gram Madalı süzme yoğurt
  • 80 gram Madalı Tereyağı
  • Yaklaşık 2 su bardağı su
  • 2-3 diş sarımsak
  • 2 çorba kaşığı kuru nane
  • 1 çimdik tuz
  • 1 çimdik pul biber
  • 2 yemek kaşığı zeytinyağ

Tarifi

1. Öncelikle Madalı Süzme Yoğurt çok sert olduğundan yoğurdumuzu çok sulandırmayacak şekilde 1-2 bardak su ile normak yoğurt ile süzme yoğurt arasında bir kıvama getiriyoruz.
2. Madalı Tereyağı'mızı tavamıza alıp eritmeye başlıyoruz ve o erirken sarımsaklarımızı ufak ufak kesiyoruz.
3. Tereyağımızı yakmamak suretiyle sarımsaklarımızı içerisine koyarak ölmelerini sağlıyoruz. Sarımsakları tereyağın içerisine attıktan hemen sonrasında nanelerimizi de tereyağın içerisine atıp iyice bütünleşmelerini sağlıyoruz.
4. Tereyağımız iyice ısınarak sos kıvamına geldiğinde Madalı yoğurdumuzun içerisine döküp ikisini karıştırmaya başlıyoruz.
5. Karıştırma süresi boyunca içerisine bir çimdik tuzumuzu ilave ediyoruz ve yağ ile yoğurdumuz bütünleşene kadar yaklaşık 2 dakika boyunca karıştırma işlemini sürdürüyoruz.
6. Ve Madalı Haydari'miz servise hazır! İsterseniz krater haline getirebilirsiniz ya da düz bir şekilde servis edebilirsiniz.
7. Süslemek için üzerine bir çimdik pul biberimizi ve 2 çorba kaşığı zeytinyağımızı ekledikten sonra afiyetle yemek için her şey hazır 🙂
Yazdır
Dilerseniz süzme yoğurdu azaltıp, yoğurt ile birlikte beyaz peynir ekleyip her ikisini su yardımıyla el blenderında birleştirerek de bir kıvam oluşturabilirsiniz.

Şimdiden afiyet olsun 🙂

Yorum yapın